Opis zadania
Projekt będzie obejmował 3 wizyty oraz nagranie filmu do oceny:
- Pierwsza wizyta będzie połączeniem wizyty fizjoterapeuty i położnej - doradcy laktacyjnego,
- Druga wizyta będzie połączeniem fizjoterapeuty i neurologopedy,
- Trzecia wizyta będzie połączeniem fizjoterapeuty oraz neurologopedy.
Będą one odbywały się przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje adekwatne do zapisów projektu - do pracy z małym dzieckiem i rodzicem. Dodatkowym atutem będzie posiadanie doświadczenia w przeprowadzaniu diagnostyki metodą Prechtla, Monachijską Funkcjonalną Diagnostykę Rozwojową, trójpłaszczyznową terapią stóp według Barbary Zukunft-Huber oraz posiadanie certyfikatów NDT Bobath, Vojta, Prechtl, doradcy laktacyjnego.
Wizyty będą odbywały się w zaciszu domowym, by dziecko nie czuło się niekomfortowo. Ma to również cel w zobaczeniu otoczenia dziecka, by je móc dostosować do potrzeb dziecka.
Podczas pierwszego spotkania (do 3 miesiąca) zostanie przeprowadzona fizjoterapeutyczna ocena neurorozwojowa i wprowadzone elementy pielęgnacji dostosowane do potrzeb dziecka. Pielęgnacja maluszka obejmuje: naukę podnoszenia, noszenia maluszka, układania do spania we wszystkich pozycjach (na pleckach, brzuszku i boczkach), korygowanie pozycji w foteliku samochodowym, zabawy w pozycjach aktywnych, pozycje aktywne do karmienia (butelką i piersią), ubieranie, rozbieranie, przebieranie pampersa, kąpiel, stymulacja układu nerwowego, oraz niedojrzałego układu pokarmowego. Na pierwszej wizycie również będzie położna/doradca laktacyjny, która pomoże w karmieniu, oceni pozycje do karmienia, dostosuje pozycje mamy. Również na tej wizycie będzie nagrywany film by ocenić dziecko i wczesnemu rozpoznaniu dysfunkcji układu nerwowego można dziecko poddać odpowiedniej terapii w okresie, kiedy jest najskuteczniejsza ze względu na największą plastyczność ośrodkowego układu nerwowego.
Druga wizyta będzie odbywała się również do 3 miesiąca życia dziecka i będzie to team fizjoterapeuta oraz neurologopeda. Tak jak pierwsza wizyta będzie w domu dziecka. Fizjoterapeuta oceni dziecko oraz neurologopeda oceni odruchy sfery orofacialnej, funkcje prymarne: połykanie, ssanie, ssanie odżywcze i nie odżywcze, pozycja spoczynkowa języka, efektywność ssania i napięcie mięśniowe w jamie ustnej oraz oceni strukturę i funkcje wędzidła języka, wędzidła policzkowe oraz wędzidła wargi górnej, a także oceni tor oddechu.
Trzecia wizyta to ostatnie spotkanie z pacjentem, które powinno odbyć się pomiędzy 6-8 miesiąca życia dziecka. Ocenić wprowadzone ewentualne zmiany w środowisku dziecka, edukować opiekuna w sprawie rozszerzania diety maluszka i ewentualnych zabaw sensorycznych, dlatego na tą wizytę będzie fizjoterapeuta oraz nerologopeda.
Całość zadania pozwoli nam na kompleksowe zbadanie 100 dzieci przez wysoko wykwalifikowany personel.
Podczas spotkań dziecko będzie również oceniane po kątem deformacji stóp takich jak: płaskostopie, stopy szpotawe, koślawe czy inne zniekształcenia.
Uzasadnienie zadania
Pacjenci w mieście Chrzanów mają bardzo trudny i ograniczony dostęp do specjalistów - fizjoterapeutów, neurologopedów oraz położnych/doradców laktacyjnych. Dlatego wychodzimy na przeciw opiekunom i proponujemy rozwiązanie tego problemu. Wszyscy specjaliści przyjadą do domu dziecka. Jest to dodatkowy argument za, gdyż nie wszyscy rodzice mają możliwość przyjazdu do gabinetu. I jest to dla nich bardzo duże ułatwienie, zwłaszcza na początku gdy dziecko pojawia się na naszym świecie i życie zmienia się nam o 180 stopni. Okres oczekiwania na wizytę u fizjoterapeuty to około 2-3 miesięcy, u neurologopedów również. I są to wizyty tylko prywatnie odbywające się. Nie każdy z rodziców może sobie na to pozwolić. Narodowy Fundusz nie finansuje wizyt patronażowych fizjoterapeutów oraz neurologopedów. Rozwój dziecka w pierwszych dniach jest bardzo ważny i jest bazą do zdobywania nowych umiejętności. Fundamentem do dalszego rozwoju. Projekt ten wychodzi temu na przeciw.