Opis zadania
Celem mojego projektu jest rozwój Chrzanowa przez przyciągnięcie do niego inwestorów i biznesu z miast okolicznych: Krakowa i Katowic. Wykazanie, że prowadzenie tutaj firmy jest tańsze, korzystniejsze i jest najlepszym sposobem na połączenie działalności tych dwóch regionów. Pomagać w tym może i będzie rozbudowa sieci transportowej, co już ma miejsce i ma się zakończyć w niedługim czasie (kolej). Chrzanów jest na styku dwóch, a nawet trzech sporych ośrodków biznesowo-kulturalno-historycznych (Katowice-Kraków-Oświęcim). Nadszedł czas by wykorzystać ten fakt i postawić na rozwój biznesu, który jeśli tylko wykaże mu się możliwości i korzyści na pewno skieruje na to swoją uwagę. Przez wiele lat inwestycje w rozwój gospodarczy gminy były zaniedbane. Miasta okoliczne np. Jaworzno inwestując w nowe technologie i tworząc strefy ekonomiczne wyprzedziły nas o wiele lat. Trzeba zacząć iść do przodu, bo na razie stoimy, czyli cofamy się.
Mój projekt zakłada zagospodarowanie przez firmy spoza Chrzanowa pustostanów, parceli i lokali na terenie Starego Miasta, głównie Alei Henryka, ale docelowo całej gminy.
Poniżej przedstawiam szczegóły podstawowych początkowych działań marketingowych i kampanii promującej miasto. Oczywiście z czasem i wraz z pojawieniem się pierwszych efektów poniższych działań kampanię można kontynuować, a nawet rozszerzyć.
1. Wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej miasta. Wykonanie jej z dbałością o dobry klimat zdjęć z najciekawszymi lokalami do zagospodarowania, parcelami do zabudowy, wynajmu, dzierżawy, etc.
2. Wykonanie filmów nakręconych z „lotu ptaka” co wykaże strategiczne położenie miasta, jego ciekawe otoczenie i docelowe korzyści dla inwestorów.
3. Stworzenie dedykowanej strony www z wykorzystaniem materiału foto-video promującymi Aleję Henryka i Stare Miasto jako idealne miejsce na biznes. Zrobienie tego w czystej, zachęcającej formie strony, z poprzedzeniem analizy podobnych projektów, by ten – nasz szczególnie się wyróżnił spośród podobnych w innych miastach (to zakłada przedstawiony przeze mnie kosztorys).
4. Wykazanie zaplecza biznesowego starego miasta i jego potencjału (banki; urząd miasta; urząd stanu cywilnego; sąd; muzeum; urząd pracy; ZUS; policja; straż pożarna; poczta; lecznica; restauracje; a nawet park z możliwością regeneracji lub np. do wykorzystania go do zajęć jogi, aerobiku czy dla trenerów personalnych, szkoła muzyczna; etc…);
5. Umieszczenie strony internetowej na serwerach Urzędu Miasta, co obniży koszty promocji i pozwoli na utrzymanie projektu w przyszłości i okresowym promocjom w ramach potrzeb.
6. Promocja profesjonalnie przygotowanej strony (dobrej jakości, z gwarancjami bezpieczeństwa i funkcjonalności), w internecie na obszarze w promieniu 50km od Chrzanowa – zwłaszcza Kraków i Katowice, ale również Oświęcim;
7. Promocja strony robiona przez wykwalifikowane firmy, na co dzień zajmujące się tego typu zadaniami i odnoszące sukcesy na tym polu (np. pozycjonowanie adwords; socialmedia, FB… - kosztorys);
8. Promocja ma przebiegać jedynie w internecie, ponieważ jest to najlepszy nośnik informacji i najtańszy ze wszystkich możliwych, z największym możliwym zasięgiem;
9. Informacje zawarte na stronie w języku polskim i angielskim, by zainteresować tematem inwestorów anglojęzycznych;
10. Umieszczenie na stronie ciekawych, inspirujących, zachęcających treści, które wykażą, że pracownicy w Chrzanowie są konkurencyjni cenowo od pracowników z Krakowa i Katowic, posiadają równie dobre (jak nie lepsze) kwalifikacje;
11. Zachęcenie do otwierania firm w tym rejonie z wykorzystaniem wielu pustych lokali lub parceli.
12. Wykorzystanie informacji o modernizacji kolei, która do 2 lat połączy Chrzanów – Kraków, Chrzanów - Oświęcim, a może też Chrzanów – Katowice;
13. Wykazanie, że nowe inwestycje stworzą więcej ciekawych miejsc pracy. Docelowo spowoduje to, że w mieście zaczną osiedlać się ludzie, by pracować w przyjaznym środowisku, nie przeładowanym tak jak Kraków/Katowice.
14. Wykazanie, że dzięki siedzibie firmy w Chrzanowie można dużo niższymi nakładami kosztów działać na 2 potężnych rynkach – Kraków i Katowice, a miasto może być swego rodzaju KLAMRĄ/ŁĄCZNIKIEM spinającym te dwa duże ośrodki handlowo – kulturalno - biznesowe;
15. Wykazanie, że Chrzanów to idealne miejsce dla firm coworkingowych; usługowych np. biura księgowe; finansowe; telemarketingowe; reklamowe; informatyczne; projektowe; badawcze i wiele innych;
16. Wykazanie, że obecna słabość miasta – miasto starzejące się – może być sukcesem np. dla firm opiekuńczych. Dlaczego, poza wszystkimi innymi branżami działalności nie miałyby powstać na terenie Chrzanowa np. ośrodki opiekuńcze dla osób starszych z Krakowa i Katowic? etc.
17. Wykorzystanie haseł np.: „Jak tanio i wydajnie rozwijać firmę na rynkach Krakowa i Katowic? Działaj w Chrzanowie!”; „Chrzanów – łącznik Krakowa i Katowic”; „Chrzanów dla Krakowa i Katowic to jak Sopot dla Trójmiasta”; „Sukces Twojej firmy jest w Chrzanowie” i inne
Uzasadnienie zadania
Przesunięcie handlu w okolice ul.Trzebińskiej spowodowało sukcesywne wymieranie Starego Miasta. Celem mojego projektu jest przywrócić mu świetność tworząc z niego ośrodek biznesowy, co doprowadzi do rozwoju i rewitalizacji opuszczonej coraz bardziej części miasta. Program pobudzi aktywność biznesową i obywatelską głównie na starym mieście, docelowo w całym Chrzanowie. Nowe firmy, inwestorzy, którzy zauważą i docenią zalety miasta spowodują rozwój i wzrost jego atrakcyjności w regionie na czym skorzystają wszyscy mieszkańcy. Jeśli projekt zostanie wykonany z dbałością o szczegóły i jakość (zgodnie z załączonymi kosztorysami), gwarantuję przyciągnięcie kapitału biznesowego, który ma niebywałą szansę rozwoju na terenie Chrzanowa – zwłaszcza starego miasta.Kontynuacja mojego projektu promocyjnego w 2019r zwielokrotni pozytywny efekt.Tworzenie warunków wzrostu konkurencyjności miasta oraz przeciwdziałanie jego marginalizacji, będzie sprzyjać długofalowemu rozwojowi gospodarczemu, jego spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej.Nowe inwestycje doprowadzą do powstania wielu nowych – ciekawych ofert pracy. To doprowadzi do osiedlania się ludzi w Chrzanowie.
Inwestycje w infrastrukturę, podniosą prestiż miasta i jego rewitalizację. Nowe środki będą wspierać lokalny rozwój, spotęgują nowe inicjatywy zatrudnienia, wesprą działalność małych i średnich przedsiębiorstw. Być może pomogą w stworzeniu strefy ekonomicznej, której całemu miastu bardzo brakuje. Reasumując rozbudowa infrastruktury biznesowej, spowoduje podniesienie prestiżu gminy, a Aleja Henryka, będzie miała szansę stać się ALEJĄ BIZNESU.
Zakres i zastosowanie zadania
MIESZKAŃCY – wzrost zatrudnienia; większa różnorodność miejsc pracy; ciekawsza oferta zatrudnienia;
GMINA – rewitalizacja; promocja; finanse; pobudzenie działalności gospodarczej, strefa ekonomiczna;
PRZEDSIĘBIORCY – wsparcie działalności, wzrost ich liczby, zwłaszcza firm, które świadczą usługi dla biznesu np. przestrzeń coworkingowa, mała gastronomia, biura księgowe, usługi informatyczne, serwisowe, papiernicze, etc.
NIEPRACUJĄCY – różnorodność ofert pracy i konkurencyjność zwiększy liczbę zainteresowanych osób pracą, a nie czerpaniem korzyści z socjałów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Obniży się ukryte bezrobocie. Wykorzystanie siły bardziej konkurencyjnych (tańszych) pracowników niż w większych miastach.
MIASTO – obecnie zdecydowanie struktura wiekowa jest co raz starsza. Docelowo przyciągnięcie biznesu spowoduje odmłodzenie miasta, przez napływ młodych rodzin.